A jak vy meditujete?

knit, sew, girl

Time management nefunguje

Zažili jste na vlastní kůži, že plánování, efektivní řízení času či precizní time management vedly pouze k tomu, že jste se pouze hnali větší rychlostí? Udělali jste prokazatelně více práce, ale nakonec byli stejně nebo dokonce více frustrovaní, nespokojení a uštvaní? Jak toho zatraceně stihnout víc? Jak zařídit, aby byl člověk trochu spokojenější? Jak vystoupit z toho stále rychleji se otáčejícího kolotoče?

Nemůžeme stihnout všechno, dokonce chápeme, že některé věci jsou důležitější než jiné – třeba čas strávený s dětmi, s partnerem, s rodiči. Ale jak zabrzdit ten kolotoč, jak sesednout v plné rychlosti a nerozbít se?

Subjektivní vnímání času

Čím více věcí za den stihnete, čím jste efektivnější a dokonalejší, tím rychleji poběží váš subjektivně vnímaný čas. Všichni to známe, třeba když v práci zažijete takový ten akční den, kdy vám to jde od ruky, řešíte situaci za situací a najednou je večer a čas jít domů. Kolikrát se člověk ani nestihne pořádně najíst, hygiena práce na počítači jde vniveč, prostě jedete.

Naproti tomu si představte nudný den, kdy se nic pořádného neděje. Asi si všichni vzpomenete na školní den, kdy se absolutně nic významného nedělo. Jeden předmět otravnější než druhý a konec vyučování v nedohlednu. Máte pocit, že se nedožijete večera, čas se táhne jako med. Už tušíte, kam mířím?

Když nestíhám, je třeba zastavit, nikoli zrychlit

Váš den začíná zazvoněním budíku a nějakým divným způsobem už je zase další ráno a pak další a vy zase neochotně vstáváte z postele. A takhle pořád dokola. Už tušíte, co je třeba udělat? Zařaďte do svého rozvrhu čas, kdy se budete plánovaně nudit. Někteří tomu říkají meditace, ale když máte 11 minut sedět bez hnutí a soustředit se na dech, je to myslím přesně to, čemu normálně říkáme hrozná nuda. V instrukcích je dokonce něco takového jako že si nemůžete čas podvodně zkracovat tím, že budete o něčem přemýšlet, snít nebo dokonce usínat. Každá myšlenka, která by vás na pár minut zabavila je na závadu. Je třeba nudit se na maximum, pokud chcete dosáhnout úspěchu.

Techniky k uklidnění mysli

Možná nejste zrovna typ mudrce, který se bude disciplinovaně každý den nudit v předepsané pozici. Klasické meditační techniky mají svá pravidla, ale existují i takové trochu jednodušší. Když dokola opakujete mantru nebo sekvenci tělesných pozic, prostor pro vaše myšlenky se zmenšuje. Místo prázdna usilujete o pozornost zaměřenou na jednoduchou opakovanou činnost. Jednoduchou opakovanou činnost? Není to taky trochu nuda? Pokud rádi zpíváte, vůbec to nuda není. Vaše pozornost se může zaměřit na vnitřní prožitek zpěvu (jak ten zvuk rezonuje v hlavě například) nebo na zvuk, který hlasem vytváříte, a který dokonce můžete ovlivňovat a pak pozorovat změny. Vaše mysl se příjemně zaměstná a odpočine si od myšlenek, které se točí v kruhu, nikam nevedou a jen zvyšují stres.

Co všechno může být meditace?

Podobně může fungovat sport – precizní práce na zdokonalení techniky. Představuji si člověka, jak raketou odpaluje míček proti zdi stále dokola. Nebude to fungovat, pokud se u toho vztekáte a nadáváte. Je třeba si dát jednoduchý cíl, abyste mohli úkol stále dokola velmi klidně opakovat a aby se vám to dařilo.

Skvělá činnost s rysy meditace je pletení. Je jedno, jestli jsou to ponožky, svetr nebo šála. Základem je, že dobře zvládáte jednoduchý způsob, jak provléct přízi očkem a pak už jen stále dokola opakujete naučený pohyb. Vzor, který vyplétáte vás trochu zabaví, ale vy už ho znáte, zvládli jste ho na začátku svetru, teď už jen hodiny a hodiny naprosto předvídatelné činnosti. Nad kterými věcmi ve svém životě máte takovou kontrolu? Které z nich jsou tak předvídatelné? To je balzám na nervy, meditace pletením.

Vyšívání? To samé. Dodržujete předkreslený vzor? Jedete steh za stehem, precizně a soustředěně, aby to bylo pěkné. Jedna známá skládá puzzle. Znáte to, spousta malých kousíčků, které nějak pasují k sobě a vy se musíte zatraceně soustředit, abyste to dali dohromady. V tomto oboru mám minimální praxi, ale i při skládání puzzlů s dětmi jsem začínala tříděním kousků podle barev. To je teda taky slušná nuda. Když to ta moje známá doskládá, zase to rozloží a vrátí do krabice. Úplně jako sypání mandal z písku. Ty se po dotažení posledního detailu zničí. Puzzlová meditace je hodna kvality východního mudrce.

Chcete nějaký příklad vhodný pro chlapy? Mám ho od jedné dámy s jemnou duší: „Ruční práce nejsou pro mě, ale zdění, to je něco!“ Jako že kladu cihlu za cihlou, soustředím se na to, protože zeď musí být krásně rovná? To je dost podobné.

Najděte svůj způsob meditace

Nemusíte se nudit v lotosovém sedu jako východní mudrc, najděte si způsob, jak se nudit, aby vám u toho bylo dobře. Co takhle tanec? Stejné kroky pořád dokola, držíte se rytmu hudby a možná trochu pozor na figuru, která přichází jen párkrát během skladby. Něco, co se předvídatelně opakuje ve stejném rytmu a nemusí to být zrovna nádech a výdech. Hraní na kytaru? Sled akordů a rytmický pohyb pravou rukou. Pro koho je to příliš snadné, přidá si vybrnkávané sólo, které pomůže zůstat ve střehu během jednotvárnějších pasáží. Luštění křížovek či sudoku? Oprašování sbírky mincí? Běhání? Projížďka na kole? Vy na to přijdete, která meditace je pro vás ta pravá.

Hledáte-li pomoc při vyhoření, nedaří se vám vystoupit z kolotoče nezbytných činností, cítíte, že jste se nějak zasekli, přesně v takové chvíli může pomoci psychoterapie. Objednejte se v termínu, který vám vyhovuje.