Systém péče o duševní zdraví u nás není moc přehledně nastavený a není snadné se v něm vyznat. Proto je někdy složité zjistit, jakého odborníka v danou chvíli potřebujete. Snad vám poslouží poznámky sestavené na základě telefonátů s těmi, kteří se na mě s důvěrou obrátili a já je nasměrovala jinam.
Kdy vyhledat psychiatra a kdy psychoterapeuta
Pokud mi volá člověk, který kvůli svému duševnímu stavu téměř nezvládá chodit do práce, postarat se o děti a běžně fungovat, zpravidla se ptám, jestli má svého psychiatra nebo alespoň probral svoji situaci s praktickým lékařem. Může jít například o deprese, silné pocity úzkosti či dlouhodobější problémy se spánkem.
Psychoterapeut vám určitě může v těchto situacích pomoci, ale pomoc nemusí být tak rychlá nebo účinná, jak zrovna potřebujete. Na druhou stranu rozhovor s psychoterapeutem vám může v takové situaci pomoci s rozhodnutím, jestli je už čas lékaře navštívit či nikoli. Respektuji, že někteří lidé se snaží lékařům či lékům vyhnout, mají pro to své důvody.
Léky mohou pomoci zmírnit vaše obtíže a usnadnit psychoterapii. Pokud už léky užíváte, můžete s psychoterapeutem řešit, jak lépe zvládat momentální obtíže, případně jak se do budoucna obejít s menšími dávkami léků či dokonce bez nich. Jestli v danou chvíli potřebujete léky, může posoudit jedině lékař.
Duševní problémy dětí a dospívajících
Odborníci ve zdravotnictví jsou specializováni na klienty dětské či dospělé. Pro dítě i dospívajícího se závažnějšími obtížemi potřebujete dětského psychiatra, pro diagnostiku dětského klinického psychologa.
U psychoterapie takové rozdělení není. Někteří psychoterapeuti pracují nejen s dospělými, ale i s dospívajícími. I já patřím mezi takové psychoterapeuty. Pokud hledáte psychoterapii pro svého dospívajícího syna či dceru, můžete se objednat.
Co se týká dětí, je třeba hledat psychoterapeuta, který s dětmi pracuje. Měl by být vybaven schopností pracovat s dětmi prostřednictvím hry, používat metody a pomůcky, které jsou dětem bližší než běžný rozhovor.
Kdy potřebuji klinického psychologa
Klinický psycholog je absolvent vysokoškolského oboru psychologie, navíc s odbornou atestací, kvalifikovaný pro práci ve zdravotnictví. Po absolvování psychoterapeutického výcviku může poskytovat psychoterapii. Jeho hlavní kvalifikací je však hluboká znalost duševních nemocí i duševního zdraví. Pracuje s diagnostikou duševních nemocí. Pokud potřebujete diagnostiku svých obtíží, hledáte klinického psychologa.
Kdo je psycholog a kdo psychoterapeut
Psycholog je absolventem VŠ studia – obor psychologie. Psychoterapeut je absolvent psychoterapeutického výcviku (cca pětileté certifikované vzdělání), odborník na vedení tzv. psychoterapeutického rozhovoru. Podmínkou pro získání psychoterapeutické kvalifikace je vysokoškolské vzdělání na úrovni magistra v konkrétních humanitních oborech, mezi které patří i psychologie.
Pokud vystudovaný psycholog neabsolvoval po ukončení svého studia psychoterapeutický výcvik, nemá kvalifikaci pro psychoterapii.